A családi csomag. Két játékot tartalmaz:
Jobban megismerni téged – 250 kérdés és kihívás a szülőknek és a gyerekek
Ismerj meg – 300 kezdeményező kérdés egy lebilincselő beszélgetéshez pároknak
Jobban megismerni téged! – 250 kérdés és kihívás a szülőknek, hogy izgalmas beszélgetés kezdődjön. Ez a játék azoknak a szülőknek készült, akik szeretnék jobban megismerni gyermekeiket, megerősíteni a bizalmat a gyermekükkel való kapcsolatukban, és megnyitni gyermekeik szívét a termékeny kommunikáció előtt.
Ez a kártyacsomag olyan inspiráló beszélgetési ötleteket tartalmaz, amelyek elgondolkodtatnak azon, mennyire ismered valójában a gyermeked. Emellett remek lehetőséget kínál arra is, hogy megismerjétek egymást. A csomag 4 és 14 év közötti gyermekek számára készült.
A kérdezősködésnek számos előnye lehet egy kapcsolatban. A nyílt és őszinte kérdésfeltevés segít abban, hogy aktív hallgatóságot biztosíts gyermekednek. Ezenkívül bebizonyítja gyermekednek, hogy érdeklel az élete, és hogy meg tudod adni neki azt a figyelmet, amire szüksége van.
A jó hallgatóság kulcsfontosságú tulajdonság a szülői létben, mert javíthatja a szülő és a gyermek közötti kapcsolatokat és kötelékeket. Szülőként arra is lehetőséged nyílik, hogy új információkat tudj meg a saját gyermekedről. Emellett megmutathatod gyermekednek, hogy törődsz azokkal a dolgokkal, amelyeken keresztülmegy, azáltal, hogy megerősíted gyermeked személyes fejlődésének lépéseit.
Ha már gyermeked életének korai szakaszában elkezdesz kérdezősködni, gyermeked megtanul önállóan elemezni és önállóan gondolkodni az élet vagy a kapcsolatok azon aspektusait illetően, amelyeket a jövőben ki fog alakítani. Emellett ezek a nyitott végű kérdések azért is nagyszerűek, mert nincs rossz válasz, és ez megszünteti azt a nyomást, amelyet egyes gyerekek esetleg akkor érezhetnek, amikor helyes választ várnak tőlük.
A játékkártyákból kiinduló kérdések és beszélgetések lehetőséget adnak gyermekednek arra, hogy jobban megértse a világot, amelyben él, mert segítenek neki abban, hogy mérlegelje az aznap vagy a múltbeli tapasztalataiból szerzett az új információkat.
Miért tegyünk fel nyílt végű kérdéseket?
Íme néhány a nyílt végű kérdések előnyei közül:
- Gondolkodásra ösztönöznek: a nyílt végű kérdések arra ösztönzik a gyermeket, hogy a nyilvánvaló információkon túlmenően gondolkodjon a válaszokon és magyarázatokon.
- Fejlesztik a megoldáskeresés képességét: a gyermeknek lehetősége van arra, hogy többféle választ találjon ki, vagy kiválasszon egy, az adott pillanatban megfelelőnek tűnő választ.
- Lehetőséget adnak egy összetettebb válaszra: egyes kérdések lehetőséget adnak a gyermeknek arra, hogy egy konkrét válaszhoz olyan elemeket adjon hozzá, amelyek az érzésekhez, attitűdökhöz tartoznak, és elősegítik az empátia kialakulását.
- Mélyebb megértést biztosítanak: egyes kérdések új információkat jelenthetnek a gyermek számára, és ösztönzik a gyermek és a szülő közötti együttműködést.
- Megmozgatják a rövid és hosszú távú memóriát: egyes kérdések megkövetelik, hogy a gyermekek visszaemlékezzenek bizonyos múltbeli információkra.
- Fejlesztik a szókincset és a beszédet: amikor a gyermek válaszol egy kérdésre, néha meg kell magyaráznia vagy le kell írnia az adott választ.
- Aktív hallgatóságot igényelnek: az aktív hallgatás képességének gyakorlásával bebizonyítjuk a gyermeknek, hogy számít a véleménye.
Hogyan használjunk nyitott végű kérdéseket?
A nyitott végű kérdések használatával lehetőséget adsz gyermekednek arra, hogy a kreativitásának fejlesztése mellett kitágítsa az élettel kapcsolatos kíváncsiságát. Ezen kérdések segítségével gyermeked gyakorolni fogja a szabad válaszadást és a beszédet, anélkül, hogy korlátozva lenne. Emellett függetlenséget tud majd kialakítani a jövőbeni kapcsolataiban is.
A nyílt végű kérdések szinte bármilyen témát lefedhetnek, mert az ilyen típusú kérdések kulcsa a megfelelő szavak kiválasztásában rejlik. Leggyakrabban ezek a kérdések „miért”, „hogyan” vagy olyan nyelvi szerkezetekkel kezdődnek, amelyek egy bővebb választ sejtetnek; pl. „mesélj nekem a...”, „szeretnék többet hallani a...”, „mi a véleményed a...”.
A beszélgetés„mi” kérdőszóval való megkezdése azt jelenti, hogy egyszerű és közvetlen választ várunk. Ez egy nagyszerű módja a párbeszéd megkezdésének. Szülőként úgy is kezdeményezhetsz beszélgetést, hogy egy konkrét tárgyra mutatva a következőket kérdezed: „Mi ez a (tárgy)?”. Miután megkaptad a választ, megerősítheted gyermeke bizalmát, miközben elismered a válaszát. A szülő például azt mondhatja: „Igen, ez egy kerékpár.” Ha a párbeszédnek ez a második lépése megtörtént, a szülő kiterjesztheti a beszélgetést, és további részleteket kérdezhet az adott tárgyról. Például kérdéseket tehet fel a tárgy színével vagy rendeltetésével kapcsolatban.
Ha idősebb gyerekekről beszélünk, a kérdések komplexitása növelhető, de ne feledjük – minden választ szívesen fogadunk! Nincs rossz válasz!
Próbálj meg úgy kérdezni, hogy a gyermeked megértse a kérdést. Még ha nem is tud helyben megfelelő választ adni, győződj meg róla, hogy megértette a kérdést, és volt lehetősége elgondolkodni rajta.
Ugyanakkor a nyílt végű kérdésekhez szükség lehet egy kis gyakorlásra. Gyakran szülőként bűntudatot érzünk, amiért rövid választ igénylő kérdésekkel korlátozzuk a beszélgetésre szánt időt. Fontos tudatosítani, hogy ezt a kaotikus és elfoglalt életünk miatt tesszük, és hogy néha nincs elég időnk arra, hogy meghallgassuk az esetleges hosszú válaszokat. A probléma ezekkel a rövid választ igénylő kérdésekkel, különösen, ha gyerekekről van szó, az, hogy hajlamosak véget vetni minden párbeszéd lehetőségének. Nem adnak lehetőséget a gyermeknek a nyelvi képességek fejlesztésére, illetve nem adnak lehetőséget a gyermek és a szülő közötti kötelék erősítésére.
Például egy olyan egyszerű kérdés, mint „Miről pletykálsz az iskolában?” mentális akadályokat és kommunikációs nehézségeket okozhat. A gyermek úgy érezheti, hogy kihallgatásnak van kitéve, és emiatt bezárkózik, vagy védekezni kezd, vagy nem válaszol, vagy csak többé-kevésbé igazi választ talál ki, megpróbálva elkerülni a szülő reakcióját. A játékban szereplő kérdéseket úgy állítottuk össze, hogy mindent szórakoztatóvá, érdekessé és izgalmassá tegyünk. Céljuk, hogy segítséget nyújtsanak a mentális határok áttörésében, és a kommunikációs mintát a szórakoztató és élvezetes válaszok felé irányítsák. Az aktív hallgató szerepe lehetőséget ad a válaszok elemzésére és a szükséges információk befogadására, hogy jobban megismerd és megértsd gyermeked gondolkodását. Ennek a szerepnek a gyakorlása lehetővé teszi, hogy csendes megfigyelője legyél gyermeked fejlődésének; tudni fogod, hogy a helyes irányba haladsz-e, vagy vannak-e gátlásaid, fóbiáid, traumáid, vagy esetleg hátrányaid bizonyos perspektívák terén.
De ne aggódj! A nyílt végű kérdések feltevése csak egy új szokás a családod számára, és ez a játék tökéletes kezdet!
Íme néhány tipp és trükk a gyermeked kommunikációs képességeinek fokozásához és fejlesztéséhez:
- Ereszkedj le gyermeked szintjére: ülj le gyermeke mellé úgy, hogy közvetlen szemkontaktust tudj teremteni vele; ne felsőbbrendű nézőpontból tekints a gyermekedre.
- Kapcsolódj és figyelj: mindig maradj az aktív hallgató szerepében; ne csak a szavakra, hanem a gesztusokra, az arckifejezésre és az érzelmekre is figyelj.
- Beszélgessetek elváltva, és a kérdéseket igazítsd az életkornak megfelelően.
- Ha azt veszed észre, hogy a gyermek elvesztette érdeklődését egy téma iránt, bármikor változtathatsz rajta.
- Figyelj a gyermek érdeklődési körére, és kínáld fel neki a lehetőséget, hogy minél több dolgot elmondhasson róla.
Néhány kérdés, mint például „Mikor számít a kudarc sikernek?”, nagyon homályos. Lehetőséget adnak arra, hogy lássuk, gyermekünk hogyan értelmezi a mondatban szereplő kulcsszavakat – mint például „kudarc”, „siker”. Megtudhatjuk, hogyan írja le őket, mi által asszociál rájuk, hogyan érti meg őket a szövegkörnyezetből, vagy ha túl nehéz egy ilyen kérdés megválaszolása. Abban az esetben, ha nem sikerül válaszolnia, csodálatos lehetőségünk van arra, hogy gyermekünknek valami újat tanítsunk. Előfordulhat, hogy ezt a tanítást esetleg vonakodva fogadja a gyermek, de ha már több vicces kérdést megválaszoltatok együtt a játékból, akkor sokkal fogékonyabb lesz egy oktató jellegű kérdésre.
Egy másik példa lehet egy történelmi kérdés: „Ha bárkivel beszélgethetnél a történelem során, ki lenne az?”. Előfordulhat, hogy a válasz elkerülése a tudáshiányhoz kapcsolódik. Ezért ez egy remek alkalom arra, hogy néhány történelmi hősről beszélgessünk, olyan válaszokat kínálva, mint például: „Sok hős volt a történelemben, például Herkules, aki nagyon erős volt stb.” vagy „Einstein híres tudós volt, aki találmányaival forradalmasította a fizikát stb.” A magyarázatokat fényképekkel vagy filmekkel is kiegészítheted.
Ráadásul a kártyákon szereplő egyszerű kérdések sokféle választ rejthetnek magukban. A kulcs abban rejlik, hogy hogyan kezeled a kérdést, és hogyan alakítod ki a másodlagos kérdéseket. Így egy egyszerű kérdés egy szórakoztató és hosszú beszélgetés kezdete lehet a legkülönfélébb témákról. Az a legfontosabb, hogy ne érződjön kihallgatásnak. Amikor sorra kerülsz, szülőként te is válaszolj ezekre a kérdésekre, ugyanúgy, mint a gyermeked, példákkal és személyes tapasztalatokkal kiegészítve.
Hogy egy példát mondjuk, vegyük a következő kérdés: "Melyik tantárgyat utálod az iskolában?" – a gyermek azt felelheti, hogy „a matekot”. Ebben az esetben ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy a konkrét tantárgyat utálja, hanem azt, hogy esetleg a tanár hozzáállása nem tetszik neki. Az te feladatod, hogy többet tudj meg az eredeti válasz mögött meghúzódó valódi okokról. De ismételten: javasoljuk, hogy figyelj oda, hogyan állítod össze a kérdéseket, hogy elkerüld a gyermeke esetleges védekező magatartását. Ha néha úgy érzed, hogy a gyermek kerüli a válaszadást, próbáld meg különböző kérdésekkel körbejárni a témát, amelyek oldják a légkört, és eljuttatnak a kívánt válaszhoz.
Végül pedig tartsd szem előtt a következőket:
- Fontos, hogy jó példaképként bátorítsuk gyermekünket azzal, hogy a mi körünkben válaszolunk, vagy saját életünkből hozunk példákat.
- Nyújts biztonságot
- Ne szidd meg gyermeked, ha nem tetszik a válasz.
- Tartsd szem előtt a dolgokat, és ne feledd a szülői célokat.
- Tetteiddel mutasd ki a szereteted
- Gondolkodj el saját gyermekkorodon, és azon, milyen válaszokat adott volna gyermekként. Ne feledd, hogy minden egyes válasz másként értelmezhető személyenként. Lehet, hogy a gyermeked másra gondol a fiatal fejében, és lehet, hogy te is másra gondolsz.
Szabályok:
- Ne dobálj folyamatosan kérdéseket.
- Ne éreztesd gyermekeddel, hogy csak ő válaszol; ugyanolyan fontos, hogy te is részt vegyél, és saját gyermekkorodból származó információkat tegyél hozzá a játékhoz.
- Adj hozzá vicces másodlagos kérdéseket.
- Próbáld meg elkerülni a rövid „igen”/”nem” kérdéseket. Használj nyitott végű kérdéseket, hogy gyermekednek lehetősége legyen teljes mondatokban válaszolni. Ez a szabály a szülőkre is vonatkozik.
- Próbáld magad a gyermeked helyébe képzelni, és figyeld meg, hogy a gyermeke örömében vagy kényszerből válaszol.
- Ne kérd, hogy részletesen beszámoljon a napjáról. Képzeld el, ha valaki megkérdezné tőled: „Szóval mi volt az első dolog, amit a munkahelyeden csináltál? És aztán mit csináltál? És utána mit csináltál? És azután?” Ez valószínűleg csak felidegesíteni. A legtöbb dolog, amit a munkahelyeden csinálsz, unalmas és ismétlődő, és nem olyasmi, amiről szívesen mesélnél másnak. Nos, a gyermeked ugyanígy érez az iskolával kapcsolatban. Ne kérd, hogy részletesen ismertesse a napját, mert az általában nem sokat változik. Ehelyett inkább a kérdéseidre vagy azokra a furcsaságokra összpontosíts, amelyeket aznap tapasztalt.
- Próbáld meg később újra, ha a gyermeked most nem érdekli a játék. Ha minden igyekezeted ellenére gyermeke nem kapcsolódik be a beszélgetésbe, szüneteltesd a küldetést, és próbáld később újra. Gyermeked valószínűleg nem akar most azonnal beszélgetni, de talán később adódik majd egy jobb pillanat.
A családi csomag. Két játékot tartalmaz:
Jobban megismerni téged – 250 kérdés és kihívás a szülőknek és a gyerekek
Ismerj meg – 300 kezdeményező kérdés egy lebilincselő beszélgetéshez pároknak
Miért KELL ez nekem? Csak röviden:
- Különb, mint a többi felnőtt játék. Legendás szerelem tökéletesen ötvözi a szerelmet és a szenvedélyt a szórakozással feltárva a mélyen benned rejlő fétiseket.
- Egy hús-vér szerelmespár alkotta meg a játékszabályokat (nem egy játékgyár). Épp ezért minden feladat autentikus és szórakoztató. A játék célja, hogy felfedezéttek az öröm magasabb csúcspontjait és eközben elmélyítsétek a szerelmetek.
Még mindig nem vagy meggyőzve? Olvass tovább:
"Legendás szerelem" egy kreatív és kihívásokkal teli módja, hogy megfűszerezzétek a szerelmetek. A játék maga az élvezetek kézikönyve. Egyedi ajándék, amivel meglepheted párod úgy, ahogy még eddig soha. Huncutkodhatok egy jót, miközben új utakat fedezhettek fel egymás rejtett vágyainak kielégítéséhez.
Please sign in first.
Sign in